Časté otázky a odpovede

     1. Prečo kompresia, v čom pomáha?

Kompresia podporuje prietok krvi a zvyšuje okysličenie svalov, čo pri športe a fyzickej záťaži zvyšuje fyzickú výkonnosť. Využíva sa pri bolestiach nôh a svalov, znižuje opuchy končatín (žilová nedostatočnosť, kŕčové žily, varixy). Pri dlhodobej športovej záťaži znižuje poškodenie svalovej hmoty a umožňuje rýchlejšie odbúravanie kyseliny mliečnej. Výrazne napomáha k rýchlejšej regenerácii. Uľavuje nohám pri dlhom cestovaní v rôznych dopravných prostriedkoch, najmä v lietadle. Kompresia podporuje výkonnosť svalu, urýchľuje regeneráciu a chráni sval pred zranením počas športového výkonu.

 1. Ako kompresia funguje?

Kompresia správnym spôsobom "stiahne sval" a tým nedovolí krvi sa voľne rozliať do celého krvného riečiska stiahnutého svalu. Ich špeciálna lievikovitá konštrukcia, rozdeľuje silu kompresie v rôznych častiach podkolienky. V oblasti členka je kompresia najvyšší a smerom nahor postupne klesá, vďaka tomu podkolienky efektívne napomáhajú cirkulácii krvi smerom nahor k srdcu, tým podporujú prietok krvi a zvyšujú okysličenie tkanív.

 1. Nemám žiadne zdravotné problémy, má kompresie význam aj pre mňa?

Áno, ak športuješ (beh, cyklistika, fitness, turistika, bez na lyžiach, lyžovanie, crossfit, workout....), pri dlhodobom sedení alebo státí v zamestnaní (zdravotná sestra, učiteľ / ka, vodič kamiónu, IT pracovníci, úradníci, pásový robotníci ......), pri dlhom cestovaní (v lete autom k moru na dovolenku, určite do lietadla).

 1. Má kompresia nejaké rozdelenie?

Áno má. Kompresia sa podľa normy rozdeľuje do niekoľkých kategórií - kompresných tried. Hlavné kategórie sú v zásade dve, voľne predajná podporná kompresia (18 - 21mmHg) a kompresia zdravotná, ktorá je už na lekársky predpis a jej následnú silu indikuje lekár (23 - 46mmHg). Tieto dve hlavné skupiny sa potom ešte ďalej delia, každá podľa svojej úrovne výšky kompresie.

 

 1. Ľahká podporná (kompresia 15 - 18mmHg) - elegantné dámske podkolienky a pančucháče 70 DEN určené pre každodenné nosenie.

 

 1. Podporná I.K.T - (kompresia 18 - 21mmHg) - štýlové elegantné dámske podkolienky a pančuchy 140 DEN v mnohých farbách určené na denné nosenie.

 

 1. Cestovná I.K.T - (kompresia 18 - 21mmHg) - podkolienky do lietadla sú nevyhnutnou súčasťou, určite ste počuli o syndróme Economy Class.

 

 1. Športová I.K.T - (kompresia 18 - 23mmHg) - podkolienky z funkčných moderných materiálov, pre záťaž pri športe a následnej regenerácii. Jedná sa o kompresiu výrazne zvyšujúce kvalitu športového výkonu. Je určená pre aktívnych amatérskych a profesionálnych športovcov. Táto kompresie je postupná. Najsilnejšia je v oblasti členku a smerom nahor jej sila klesá. Slúži k rozvoju výkonnosti športovca a k urýchleniu regenerácie svalov.

 

 1. Zdravotná II.KT - (sila kompresia 23 - 32mmHg) - tieto zdravotné pančuchy sú už indikované lekárom a môžu byť hradené zdravotnými poisťovňami. Väčšia opuchy bolesti a kŕčové žily, či chronickej žilovej nedostatočnosti. Dostupné sú tiež na voľný predaj.

 

 1. Zdravotná III.KT - (sila kompresia 34 - 46mmHg) - zdravotné kompresia, ktorú indikujú lekári špecialisti na pokročilej žilové ochorenie.

  

 1. Ako si mám správne určiť veľkosť?

Veľkosť sa u konkrétnych produktov vyberá na základe viacerých rozmerov (veľkosť chodidla, obvod lýtka, členku, v prípade kompresných pančúch i bokov a pásu, ďalej potom výška postavy. Pri každom produkte je potrebné sa pozrieť na konkrétne rozmerovú tabuľku. Ak ste pri veľkosti chodidlá na rozhraní dvoch veľkostí, potom voľte menšiu. Ak je to v oblasti lýtka, potom počítajte s tým, že pri zvolení menšej veľkosti bude kompresia väčšia (možno, ak už máte s kompresiou skúsenosť) a naopak.

 

 1. Ako sa podkolienky správne navliekajú?

Správne navliekanie je veľmi dôležité. Ušetrí Vám veľa síl i času, rovnako tak ochráni podkolienky pred prípadným poškodením (pretrhnutím), ktoré pri nesprávnom navliekaní hrozí. Rozhodne neodporúčame podkolienky "zrolovať" a potom sa do nich snažiť obliecť. Správny postup je na fotkách aj na videu zobrazený tu ....

  

 1. Môžem je sušiť v sušičke?

 Kompresné produkty sušiť v sušičke neodporúčame.

  

 1. Aký je rozdiel medzi kompresnými podkolienkami Collm SOFT a RUN PRO / ACTIVE?

 

Rozdiel v týchto podkolienkach je v použitom materiáli a v technológii výroby. Podkolienky Collm RUN PRO aj podkolienky radu ACTIVE sú vyrobené z mikrovlákna, sú ľahšie, vzdušnejšie, priedušnejšie, ľahšie sa navliekajú, napriek tomu majú rovnakú kompresiu ako podkolienky Collm SOFT. Na druhú stranu sú viac náchylné na mechanické pretrhnutie a poškodenie. Ak teda potrebujete podkolienky napr. na turistiku, na prácu do lesa, alebo orientačný beh v hustom lesnom teréne, potom určite voľte inú variantu, napr. Kompresné podkolienky Collm SOFT alebo Collm TOURIST.

  

 1. Prečo nekupovať lacnej kompresné podkolienky zo supermarketu?

Kompresné podkolienky Vám musí správne sadnúť. Potom je ich kúpa v záplave lacných ázijských podkolienok na internete aj v rôznych supermarketoch ozajstná lotérie a Vy sa potom nebudete mať na čo spoľahnúť. K výrobe podkolienok v Číne aj Turecku sa používajú najlacnejšie elastické materiály, o možnosti kontroly kvality v tomto prípade nemôže byť ani reč. U podobným spôsobom vyrobených "kompresných" podkolienkach potom hrozí, že horný lem podkolienky bude zaškrcovať lýtko a tým Vám naopak môžu spôsobovať zdravotné problémy.

Collm je česká značka z dlhoročnými skúsenosťami, podkolienky aj celý ostatný sortiment vyrábame v Českej republike z najmodernejších materiálov.

 

 1. Naozaj kompresia zvyšuje výkon?

Kompresia podporuje správne fungovanie svalov. Urýchľuje prietok krvi svalom, urýchľuje odplavovanie metabolitov (kyseliny mliečnej), ďalej urýchľuje okysličenie a prísun minerálov svalom. Kompresia odďaľuje nástup únavy a predchádza kŕčom. Zabraňuje mechanickým otrasom a tým aj rizikám ďalších možným poranením, pretože sval mechanicky stabilizuje.

   

   11. Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?


Radi poradíme. Stačí nám v pracovnej dobe (Po-Pi 8:00-16:00) zavolať na číslo +421 905 630 293, alebo kedykoľvek napísať otázku na e-mail info@collm.sk. Odpovieme čo najrýchlejšie.