Používané materiály

Všetky produkty značky COLLM sú vyrobené v Českej republike a na ich testovaní sa podieľajú vrcholoví športovci.

Ponožky vyrábame aj na zákazku pre firmy, kluby, tímy. Pokiaľ máte záujem o výrobu ponožiek s Vašim logom na zákazku, tak nás prosím kontaktujte.

 

Na ľudskej nohe sa nachádza v priemere 200 potných žliaz na 1 cm štvorcovom. Pri bežnom pohybe človek vypotí asi 20 mililitrov vody. Toto množstvo sa pri zvýšenej telesnej námahe môže zvýšiť až na 200 mililitrov. Preto sa oplatí investovať do kvalitných materiálov, ktoré sú vysoko priedušné a výborne odvádzajú vlhkosť z pokožky.


Hlavné používané materiály:

CLIMAWEL®:

je polypropylenové vlákno, ktoré je charakteristické tím, že:

  • Perfektne odvádza pot.
  • Rýchle schne.
  • Je príjemné na nosenie.
  • Je veľmi oderuvzdorné.
  • Vďaka striebru implantovanému do jadra vlákna zabíja nežiaduce baktérie a plesne vznikajúce pri potení na Vašej pokožke a udržuje mikroklímu Vašich nôh v rovnováhe.
  • ClimaWell je polypropylén s aktívnymi biogénnymi ióntami striebra (Ag+) implantovanými do jadra priadze. Tato úprava je trvalá po celú dobu životnosti vlákna a nestráca sa opakovaným praním.
  • ClimaWell zabraňuje množeniu baktérii, vírusov a plesní. Udržuje prirodzenú biologickú mikroklímu pokožky a pomáha eliminovať nepríjemný zápach. ClimaWell je netoxický a zdravotne nezávadný.
  • Ako každý funkčný materiál je ClimaWell prirodzene nenavlhavý s dobrým transportom vlhkosti a rýchlym schnutím.
  • Striebro v jadre vlákna ClimaWell tiež pôsobí antistaticky, pomáha hojeniu rôznych rán a odrenín na pokožke.
  • Vďaka technológii výroby je ClimaWell prekvapivo odolný voči oderu, výrobky z neho sú trvanlivé. Vlákno je pritom aj dobre recyklovateľné.

 

Coolmax®:

Modernou technológiou vyrobené polyesterové vlákno, udržujúce pokožku stále v suchu. Toto špeciálne štvorkanálikové vlákno, má zvýšenú plochu povrchu, je vodoodpudivé, nenasiakavé a veľmi rýchlo odvádza telesnú  vlhkosť od pokožky. Udržuje optimálnu teplotu nôh pri rôznych, klimatických a záťažových podmienkach. Toto vlákno sa uplatňuje hlavne pri oblečení a ponožkách pre horskú turistiku, horolezectvo a podobné záťažové outdoorové športy. Vlákno Coolmax® vlastní firma DuPont.

 

ThermoLite®: 

Polyesterové duté vlákno, s veľkou vzduchovou kapacitou a výbornými izolačnými vlastnosťami, ktoré vyniká svojou ľahkosťou a hrejivosťou. Technológia dutých vláken, kde bez prídavku hmotnosti a akýchkoľvek chemických prímesí je dosiahnutá lepšia tepelná izolácia. Vďaka originálnej štruktúre dokonale odvádza prebytočnú vlhkosť od tela o 20 % rýchlejšie ako ostatné vlákna, o 50 % rýchlejšie ako bavlna. Vlákno je odolné voči pachom a baktériám, nezráža sa a udržuje tvar.

Lycra®:

Lycra® je obchodný názov pre elastan firmy DuPont. Nepoužíva sa samostatne, ale kombinuje sa s inými materiálmi. Je to patentované elastické vlákno, zaručujúce, že elasticita materiálu bude stále rovnaká, po celú dobu jeho životnosti. Jedinečná schopnosť vlákna roztiahnuť sa (min. trojnásobne) a vrátiť sa do pôvodného stavu, zlepšuje vlastnosti všetkých ponožiek, ktoré ho obsahujú. Pružnosť vláken Lycra® umožňuje výborné priľnutie ponožiek k nohám, bez toho aby obmedzovali pohyb chodidla. Ponožky s Lycrou® si udržujú svoj tvar, netvoria sa záhyby, na nohách nedochádza k oderom, otlakom a pľuzgierom, Vlákno sa nekrčí. 

Bavlna:

Prednosťou bavlny je jej skvelá pevnosť v ťahu a odere a tiež je veľmi príjemná na dotyk. Bohužiaľ má zlú tvarovú stálosť, neudrží si svoj tvar. Pre lepšie vlastnosti a životnosť ponožiek, je kombinovaná s niektorými syntetickými vláknami, najčastejšie s polyamidom. V tomto prípade sú ponožky pletené tak, že bavlna je prevažne umiestnená na vnútornej strane ponožiek, kde prichádza do styku s pokožkou. Nevýhodou ponožiek z čisté bavlny je ich nasiakavosť.

SILTEX AG+

Antibakteriálne polypropylénové vlákno s ióntami striebra, ktoré sú nevypratelné. Špeciálne vlákno modifikované antibakteriálnym aditívom na báze biogénnych ióntov striebra, ktoré zabraňuje rastu mikroorganizmov, bráni množeniu baktérii a plesní. Redukuje nepríjemné pachy a udržuje bio rovnováhu pokožky. Veľmi rýchle odvádza pot od pokožky.

Polypropylén:

Má najlepšie vlastnosti potrebné pre výrobu funkčného prádla a ponožiek: je pevný, najľahší, tiež najteplejší a najpružnejší zo syntetických vláken. Nevyvoláva alergické reakcie, má veľkú odolnosť proti oderu (2,5 x vyššiu ako bavlna), vyššiu odolnosť majú len polyamidové vlákna, skoro vôbec neprijímajú vodu - má 10 x menšiu nasiakavosť než polyester - ale vodu dobre odvádza. Je k ľudskému telu z umelých vláken najpriateľskejší, veď sa s neho vyrábajú aj cievne náhrady. Samotné vlákno, pretože je guľaté, vlhkosť netransportuje. Po spradení niekoľkých  vláken do priadze sa medzi jednotlivými vláknami vytvoria  kapilárne  priestory, kadiaľ  odchádza vlhkosť. 

Elastan:

Veľmi elastické vlákno, nazývajúce sa tiež elastomer, sa nechá roztiahnuť na najmenej trojnásobnou dĺžku a po uvoľnení ťahu sa vráti na (temer) pôvodný rozmer. Elastan sa vždy kombinuje s inými materiálmi, nepoužíva sa samostatne. Ponožky si vďaka elastanu udržujú svoj tvar a lepšie sa prispôsobia nohe.

Polyamid (PAD):

Je charakteristický vysokou odolnosťou voči oderu a tím pádom je vhodný k použitiu v citlivých častiach úpletu a k posilneniu ich pevnosti.